Kemal Bostancı - Ersağ resmi web sitesi değildir.

Sponsor No : 697429

Ersağ Google Play Uygulaması Ersağ Apple IOS Uygulaması

Ersağ Çamaşır Yıkama Tozunda Fosfat Yoktur

  • 09 Ağustos 2017
  • 686 kez görüntülendi.
Ersağ Çamaşır Yıkama Tozunda Fosfat Yoktur

Fosfat Nedir?

Fosfat kimyasal olarak fosforik asidin tuzu ya da esteri olarak tanımlanmaktadır. Fosfat, deterjanların üretilmesi gibi alanlarda kullanılan bir maddedir. Kimyasal olarak bakıldığında çok sayıda çeşidi olan fosfat, çeşitli bileşenlerle bir araya gelebilir ve yanmaz gibi özelliklere sahip olabilir. Örneğin; giyim sektöründe kumaşlara işlendiğinde yanmaz kumaşlar elde edilebilir. Öncelikle şunu belirtelim ersağ çamaşır yıkama tozunda fosfat yoktur.

Hayatımızı içinde olan fosfat, doğada bulunur. Bu alanları detayları ile inceleyelim;

Deterjan alanında fosfatın önemi;

Fosfat, pek çok deterjanın ana maddesi olarak karşımıza çıkmaktadır. Bunun nedeni ise fosfatın suyu yumuşatması ve deterjanın köpürmesini sağlamasıdır. Fosfat bulunan deterjanlar kirleri parçalar ve bulunduğu yüzeylerden çıkmasını sağlar. Bu nedenle leke çıkarıcı olan deterjanların büyük bir kısmının içinde %35 ile 40 oranında fosfat bulunmaktadır.

ersağ çamaşır yıkama tozunda fosfat yok

Ersağ çamaşır yıkama tozunda fosfat yok

Peki hayatımızdaki pek çok alanda işimize yarayan ve sıklıkla kullandığımız fosfatlar, neden pek çok insan tarafından zararlı olarak görünüyor ve neden insanlar fosfatlı ürünleri kullanmak istemiyorlar gibi konulara değinelim;

Fosfatlar, pek çok alanda fayda sağladığı kadar zarar da verirler. Fosfatların hem insan sağlığına hem de çevreye pek çok zararı bulunmaktadır. Bu zararları şu şekilde açıklayabiliriz; bazı durumlardan ersağ üye olup korunun.

  • İçinde fosfat bulunan deterjanlar, temizledikleri yüzeylerde kalıntılar bırakır. Bu da temizlene yüzeylerde temas edilmesi halinde fosfatın vücuda alınmasını sağlar. Aynı zamanda soluma yoluyla da fosfat kalıntıları vücuda alınabilir.
  • Fosfatların atık sulardan temizlenmesi oldukça zordur. Atık sularda bulunan fosfatları büyük bir kısmı denizlere, göllere ve akarsulara karışır. Bunun sonucunda fosfatlar yosunların artmasını sağlar ve suyu oksijensiz bırakır. Bu da su içinde yaşayan canlıların hayatlarını tehlikeye atar.
  • Fosfat aynı zamanda kanserojen bir madde olabilir ve gerek besinler gerek de deterjanlar yoluyla vücudumuza kabul ettiğimiz fosfatlar, hücrelerin yıkımına neden olabilir.
  • Sıcak ile temas eden fosfatlar kanserojen özelliği kazanabilir ve bu şekilde vücuda alınması kolaylaşır. Özellikle bulaşık makinelerinde kullanmış olduğunuz deterjanlarınız fosfatlı ise her yemek sırasında bir miktar fosfat alıyorsunuz demektir. Bu da hem sizin hem de sevdiklerinizin sağlığını büyük ölçüde tehdit etmek olarak algılanabilir.
  • İşte okudunuz ersağ üyelik yaparak çamaşır yıkama tozunu kullanın.

Eğer fosfatlı ürünler kullanmak istemiyorsanız, bu alanda kendini kanıtlamış ve gerekli belgeleri almış olan markaların deterjanlarını kullanabilirsiniz. Aynı zamanda organik olarak beslenmeye de özen göstermeniz gerekir. Siz ersağ üye ol ile çamaşırınızı fosfatsız yıkayınız.

 

Ersağ üyelik için TIKLAYINIZ

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
WhatsApp chat WhatsApp > Açık (Tıkla ve Yaz)